Mer om: 4-dagers New York City reiseplan: de nyeste tipsene og triksene
Fire dager i New York gir deg mye: Det er mye å se og gjøre i Big Apple, men ved å velge reiserute med omhu og bestille billetter på forhånd, kan du være sikker på at du får mest mulig ut av tiden din.
Her forteller jeg deg hva du ikke må gå glipp av i byen, slik at du får mest mulig ut av reisen din.
Dag 1: En tur gjennom sørlige Manhattan
Manhattan har mye å tilby. Filmkulisser, gatekunst, historie, gastronomi, New Yorks beste museer osv. Tross alt er det dette bildet av New York som kommer oss i tankene når vi hører om Big Apple.
Start din første dag i sør og lær alt om byens historie. Jeg skal fortelle deg hvordan.
Ta fergen til Frihetsgudinnen og Ellis Island
Å starte dagen med en båttur på Hudson-elven til Frihetsgudinnen er et smart valg. Tidlig om morgenen er det få turister på øyene, så du vil sikkert nyte turen mye mer.
Det er to havner du kan ta fergen fra: Battery Park og nabobyen Jersey. Fergen går hvert 25. til 30. minutt, med første avgang kl. 9.30 og siste avgang kl. 15.30. På denne turen oppdager du ikke bare betydningen av monumentet som Frankrike ga USA i gave på hundreårsdagen for landets uavhengighet. Du får også et stopp på Ellis Island, øya som tok imot minst 40 % av den nåværende amerikanske befolkningens forfedre.
Jeg anbefaler at du reserverer besøket til sokkelen til Frihetsgudinnen eller kjøper billetter til Frihetsgudinnen på forhånd for å unngå overraskelser og lange køer.
Et øyeblikk å huske: besøk 9/11-minnesmerket og museet
Når du kommer tilbake til Manhattan, vil fergen sette deg av i Battery Park igjen. Derfra kan du gå 12 minutter langs Greenwitch Street til 11S-minnesmerket.
Selv om det er en litt bittersøt opplevelse, kan jeg forsikre deg om at det er verdt det, for du vil ende opp som en ekspert på historien til Big Apple. I tillegg presenterer både minnesmerket og museet, som er to forskjellige ting, dette historiske øyeblikket på en svært respektfull måte.
Når du ankommer, står du foran minnesmerket som er bygget på Ground Zero, et sted for å minnes de som ikke lenger er blant oss. Derfra kan du besøke 9/11-museet, et sted hvor du kan lære alt om den sosiale og politiske innvirkningen som fallet av tvillingtårnene hadde for USA og verden.
En tur gjennom Chinatown
I sørlige Manhattan, i tillegg til finansdistriktet, finner du arkitektoniske og gastronomiske vitnesbyrd om all innvandringen som har funnet sted i løpet av byens historie.
Begynn med å ta en tur gjennom Chinatown. Du kommer dit på omtrent 16 minutter med t-banelinje 4. Nabolaget byr på restauranter med smaker fra Kina og Sør-Asia, buddhistiske templer som vil overraske deg, og til og med et museum hvor du kan lære om historien til den asiatisk-amerikanske befolkningen i New York. ** Canal Street** og Mott Street er de viktigste gatene jeg anbefaler deg å besøke.
Pass på at du ikke blir så opptatt at du glemmer å spise! Du vet jo at Chinatown byr på fantastiske steder hvor du kan spise og nyte det beste Asia har å by på uten å forlate New York. Du har både vegetariske alternativer og fusjonsmat. Våg å prøve nye ting og benytt anledningen til å smake på den autentiske smaken av et land mens du besøker et annet.
Little Italy og SoHo
Bare 6 minutters gange unna ligger et annet nabolag, eller i det minste det som er igjen av det, som du ikke må gå glipp av. Det har med tiden blitt absorbert av Chinatown, men er like viktig for å forstå New Yorks historie: jeg snakker om Little Italy. Gå en tur langs Mulberry Street, gaten som fremdeles bærer spor etter de italiensk-amerikanerne som bodde i dette nabolaget i løpet av det 20. århundret.
Hvis du går i nordvestlig retning, kommer du til et annet område som er verdt å besøke: Soho. Dette er et nabolag med en arkitektonisk struktur som garantert vil fange oppmerksomheten din. Beundre Cast-Iron Buildings på turen og benytt anledningen til å gå inn i en og annen butikk.
Her finner du også noen av de beste spisestedene i New York.
Se en NBA-kamp i Brooklyn
Hva med å avslutte dagen med å bestille billetter til en NBA-kamp? Men jeg anbefaler at du gjør det på Barclays Center, så du kommer deg litt ut av Manhattan. Det tar omtrent 25 minutter å komme dit med T-banen fra Soho.
I tillegg til å heie (og sannsynligvis miste stemmen) på Nets' stadion, kan du oppdage noen av de mange tingene du kan gjøre i Brooklyn.
Dag 2: Utforsk Bronx-distriktet
Selv om Bronx ikke har like mange attraksjoner som Manhattan, er det et distrikt du absolutt må besøke. Bronx Zoo regnes som den største dyrehagen i Nord-Amerika, og her finner du også New York Yankees' stadion.
Start dagen i dyrehagen
Rundt 650 arter venter på deg i Bronx Zoo. Det kan ta deg en halv dag å se alt, fordi den er gigantisk og det er mange dyr å se.
Dyrehagen åpner kl . 10.30, så jeg anbefaler deg å beregne hvor lang tid det tar å komme dit fra hotellet ditt. Fra sentrum av Manhattan tar det for eksempel omtrent en time med offentlig transport, så spis frokost tidlig og ta med deg noe å spise i ryggsekken.
Forresten, forbindelsene mellom metrolinjene i New York er veldig gode, så hvis du skal besøke mer enn ett distrikt, er det lurt å kjøpe et transportkort. MetroCard med ubegrenset bruk i 7 dager er et godt valg, for hvis du bruker det to ganger om dagen, er prisen i seg selv berettiget. Det koster 33 $. Her er en guide til New York-metroen som vil hjelpe deg å finne frem.
Nyt italiensk mat i Belmont
I tillegg til Manhattan har også Bronx-distriktet sin egen lille bit av Italia i byen. Så hvis du er skrubbsulten når du kommer ut av dyrehagen, anbefaler jeg deg å dra til Belmont, Bronx' Little Italy.
Ta avkjørselen fra dyrehagen mot Belmont og gå derfra i omtrent 10 minutter. Nabolaget vil ønske deg velkommen med et utvalg av pizzeriaer hvor du kan smake på autentiske retter og ta en pause etter den lange turen i dyrehagen.
Besøk Botanisk hage
Når du har ladet opp batteriene, anbefaler jeg deg å gå til Botanisk hage, som ligger rett ved siden av dyrehagen. Ta en tur gjennom de viktigste hagene og drivhusene, spesielt Enid A. Haupt Conservatory, og ta bilder ved Rock Garden og fossen.
Hvis du drar dit om våren, anbefaler jeg deg å besøke Orchid Show, for blomstene er spektakulære.
Avslutt dagen med et besøk på Yankees Stadium
New York Yankees, som har sitt hovedkvarter i Bronx, er et velkjent lag i den profesjonelle baseballigaen. For å avslutte dagen anbefaler jeg deg å besøke stadionet deres. Du kan ta bussen fra Botanisk hage. Turen tar omtrent 45 minutter.
Hvis du reiser i baseballsesongen, kan du til og med bestille billetter og se en kamp. En komplett opplevelse.
Forresten, Yankees-stadionet (utsiden) er en av stoppestedene på den berømte kontrastturen, som jeg anbefaler hvis du foretrekker å oppdage de beste bydelene i New York med en ekspertguide.
Dag 3: Brooklyn: et sjarmerende distrikt
Det mest folkerike distriktet i New York med en sterk identitet... hvorfor ikke gi det en sjanse? Du kan se og gjøre massevis av ting i Brooklyn!
Kryss Brooklyn Bridge for en mer autentisk opplevelse
Å starte dagen med litt mosjon er en god måte å komme i gang på, ikke sant? Kryss derfor fra Manhattan til Brooklyn over den ikoniske broen som forbinder de to distriktene.
Turen starter rett foran New York City Hall, hvor du har utsikt over Brooklyn Bridge. Ta bilder av Brooklyn og broen i bakgrunnen. Gå deretter mot Brooklyn Bridge View og kryss broen. Det tar omtrent 30 minutter å komme til den andre siden.
Når du kommer til Brooklyn Bridge Park, kan du ta bilder med Manhattan i bakgrunnen.
Spis på Time Out Market
Reiser og besøk krever mye energi, og derfor er lunsjtid vår beste venn. Benytt deg av at du er i Brooklyn og ta en tur til Time Out Market.
I denne food hallen finner du mat fra hele verden. Perfekt hvis du ikke er sikker på hva du vil spise, la deg inspirere av utvalget. Fra Brooklyn Bridge Park er det bare 3 minutters gange. Dette er bare ett av de beste stedene å spise i Brooklyn, men når du går rundt i området, finner du mange kafeer og restauranter som serverer deilig mat.
Opplev det beste Brooklyn Museum of Art har å by på
Brooklyn Museum of Art er det tredje største museet i New York City. Her finner du kunst fra mange forskjellige steder , som Egypt, Italia og Midtøsten.
For å komme dit må du ta t-banelinje 2 eller 3. Stasjonen ligger rett ved inngangen til museet. Museet er åpent fra kl. 11.00. Det er lurt å sette av minst 2 timer til besøket. Det fine med dette museet er at du har til kl. 20.00 på deg til å utforske det, så du kan ta det med ro. Husk bare å bestille billetter på nettet på forhånd, så slipper du å vente for å komme inn.
For omvisningen inne i museet anbefaler jeg at du følger denne praktiske guiden. Da går du ikke glipp av noen detaljer blant de over 1,5 millionene gjenstandene som er utstilt i museet.
Dag 4: Tilbake til Manhattan
De sier at man alltid vender tilbake til steder hvor man har vært lykkelig, og Manhattan er uten tvil en øy som alle som besøker den blir begeistret for. Bruk den siste dagen til å besøke de mest ikoniske stedene i Big Apple. Bildene dine vil gjøre alle misunnelige på Instagram.
Ta en tur i Central Park tidlig om morgenen
Det er så mye å se og gjøre i Central Park at det kan ta en hel dag eller mer, så vurder å spare noen ting til neste gang du kommer tilbake. I dette tilfellet anbefaler jeg en mer begrenset, men like hyggelig tur.
Begynn med å besøke monumentet til John Lennon, Strawberry Fields, ved å gå inn i Central Park West mellom 71st og 72nd Street. Deretter går du mot Bow Bridge mens du går langs The Lake og tar bilder fra forskjellige vinkler.
For å komme ut av parken, ta den berømte stien The Mall. Hvis det er høst eller vår, vil du sikkert bli imponert av landskapet som møter deg. Til slutt endrer du retning og går mot Metropolitan Museum of Art (MET), hvor det beste bare begynner.
Fortap deg blant verkene på MET
Begynn turen gjennom Central Park rundt klokka 8 om morgenen, slik at du er klar for besøket klokka 10, når MET på Fifth Avenue åpner. Det er enda bedre hvis du kjøper billettene dine online eller bruker et av turistkortene du kan kjøpe for å besøke New York, som inkluderer dette, slik at du kan gå rett inn uten å måtte stå i kø.
Du må huske at MET er et enormt museum, så jeg anbefaler deg å lese denne guiden før du besøker det. På den måten går du ikke glipp av noe viktig og sparer tid til andre attraksjoner i byen.
Jeg anbefaler deg å bruke minst to timer på å se både de permanente og de midlertidige samlingene. En annen ting du må huske på er at det ikke er tillatt å ta med ryggsekker eller kofferter inn i museet, men det finnes gratis oppbevaringsbokser hvor du kan legge fra deg bagasjen din.
Gå i retning St. Patrick's Cathedral
Når du forlater MET, kan du fortsette rett frem på Fifth Avenue mot den nygotiske katedralen i New York: St. Patrick's Cathedral. Turen tar omtrent 30 minutter, og underveis kan du beundre bygningene og butikkene med de dyreste leieprisene i byen, og kanskje i hele verden.
Når du kommer frem, kan du beundre designet både fra innsiden og utsiden, så lenge det ikke foregår en religiøs seremoni.
Jeg anbefaler deg også å ta en tur til Rockefeller Center når du går ut, spesielt hvis du besøker New York i desember og er glad i julestemning (i så fall bør du ta en titt på artikkelen om Rockefeller Center i julen). Det ligger rett overfor katedralen. Du kan til og med ta en matpause der og deretter fortsette å utforske butikkene og Fifth Avenue. Der kan (og bør) du gå opp til Top of the Rock for å få den beste utsikten over Manhattan.
Få panoramautsikt fra The Edge
En av de nyeste skyskraperne i Manhattan, The Edge, ligger ved siden av Hudson Yards og i nærheten av metrolinjene C og E.
The Edge er et av de rimeligste observatoriene i New York i dag. Faktisk er billettene til The Edge billigere hvis du kjøper dem online, i stedet for i billettluken.
Dra nytte av at du har andre turistattraksjoner i nærheten, som The Vessel eller High Line-parken i Hudson Yards. Underhold deg selv til like før solnedgang, og gå deretter opp til observatoriet. Du kommer til å bli imponert og kanskje til og med litt svimmel. Men det er verdt det, det garanterer jeg.
Beundre lysreklamen på Time Square
For å avslutte dagen, gå til Times Square. Det er bare 10 minutters gange unna. Allerede fra krysset mellom 7th Avenue og 45th Street lover jeg deg at du vil bli imponert.
Ta bilder ved de røde trappene, kjøp en doughnut fra Krispy Kreme og beundre de lysende skiltene som aldri sover. Her finner du også noen store butikker du kan besøke, som Forever 21, Levi’s, H&M osv.
Reserver kvelden til en musikalsk opplevelse
Når du først er i området, bør du benytte anledningen til å se en ekte Broadway-musikal! Men ikke kjøp billettene dine på gaten, for det er mange svindlere der. Bestill online, så kan du fortsette å spasere rundt i området frem til forestillingen starter. Det er tross alt din siste dag i byen, og du vil sikkert benytte anledningen til å gjøre noen innkjøp.