Mer om: Besøk i Peterskirken i Roma
Siden besøket til Peterskirken er gratis, anbefaler jeg deg å bli med på en guidet tur som gir deg et mer fullstendig bilde av stedet. Disse turene inkluderer en omvisning i kirken med forklaringer fra en kunstkyndig guide. Noen inkluderer også oppstigning til kuppelen, og for litt ekstra penger kan du også få inngang til Vatikanmuseene. Jeg forteller deg mer nedenfor:
Guidet tur til Peterskirken med tilgang til kuppelen
Gå inn i Peterskirken og gå ikke glipp av noen detaljer takket være denne omfattende guidede omvisningen.
Beundre den imponerende Peterskirken og lær om den kunstneriske betydningen av verkene som finnes inne i kirken med denne guidede turen. I tillegg får du en eksklusiv omvisning i kuppelen.
Vatikanet har mye å by på, og et av de obligatoriske besøkene er å se Peterskirken fra innsiden. Med denne guidede turen med tilgang til kuppelen kan du oppdage alt som finnes inne i kirken med forklaringer fra en ekspertguide som vil gi deg en bedre forståelse av den historiske og kunstneriske konteksten til den største kristne kirken i verden.
I en liten gruppe vil du besøke basilikaen og se verk som Michelangelos Pietà og Berninis alter, før du kommer til kuppeltrappen, hvor du eksklusivt kan nyte den beste utsikten over Petersplassen, Vatikanet og Roma generelt.
Anbefalt hvis... Du ikke vil gå glipp av den imponerende Peterskirken og sikre deg turen opp til kuppelen, som er uunnværlig når du besøker Vatikanet.
Guidet tur av Vatikanmuseene, Det sixtinske kapell og Peterskirken
Lær Vatikanet å kjenne med denne pakken med museer og basilikaen
Spar penger på opplevelsen i Vatikanet og kjøp billetter med guidet tur til de tre monumentale juvelene: Vatikanmuseene, Sixtinske kapell og Peterskirken. Inkluderer ikke oppstigning til kuppelen.
Vatikanmuseene er et annet uunnværlig besøk i Roma, og ligger ved siden av Peterskirken. Derfor velger de fleste reisende å besøke begge stedene samme dag, selv om de enorme køene som ofte dannes på plassen for å komme inn i kirken, noen ganger får mange til å gi opp.
For å unngå disse køene, er det best å bestille pakken som inkluderer guidet tur til Vatikanmuseene, Sixtinske kapell og basilikaen. Etter å ha sett de mange kunstverkene i museene og beundret Michelangelos imponerende verk i Sixtinske kapell, får du fortrinnsrett og slipper å stå i kø for å komme inn i basilikaen. Denne turen inkluderer imidlertid ikke oppstigningen til kuppelen.
Anbefalt hvis... Du også har tenkt å besøke Vatikanmuseene og foretrekker å samle besøket på én dag uten å miste tid i køene på Petersplassen.
Gå inn i Peterskirken uten å stå i kø med en guidet tur
Et av de beste tipsene jeg kan gi deg når du planlegger besøket til basilikaen, og som praktisk talt ingen kjenner til, er at hvis du vil unngå de lange køene og få prioritert adgang til basilikaen, kan du bli med på denne guidede turen i Vatikanet. I tillegg til å besøke tempelet sammen med en profesjonell guide, kan du hoppe over de lange køene på plassen, noe som uten tvil er en ekstra fordel med dette alternativet.
Fra 338 kr kan du først besøke Vatikanmuseene og deretter gå gjennom basilikaen, nyte de viktigste verkene og forstå strukturen. I tillegg vil du etter omvisningen ha tid til å spasere rundt på egen hånd, fortsette å beundre skjønnheten og til og med benytte anledningen til å gå opp i Peterskuppelen eller gå ned for å se pavens graver.
Besøk Peterskirken gratis
Peterskirken er gratis og krever ikke inngangsbillett. For å komme inn må du krysse den berømte søylegangen på Petersplassen (en av de fineste plassene i Roma) og, dessverre, stille deg i kø. Når du nærmer deg kirken, må du gjennom en rutinemessig sikkerhetskontroll (skanner for metallgjenstander) før du kan gå inn i basilikaen.
Hvis du besøker Roma om sommeren, må du være klar over at det ikke er skygge på Petersplassen, og at du må stå i lange køer i solen. Jeg anbefaler derfor at du tar med deg en lue eller hatt, kaldt vann og solkrem.
Hva kan du se i Peterskirken?
Av alle de fantastiske tingene du må se i Vatikanet, er Peterskirken et must. For å få mest mulig ut av besøket og se alle kunstverkene, kapellene og relikviene, og lese alle inskripsjonene på kirkens vegger uten å måtte bruke for mange timer der, anbefaler jeg at du fokuserer på følgende:
Basilikaens skip
Når du kommer inn i Peterskirken, er det første som slår deg hvor imponerende skipene er, hvor enormt stort interiøret er og hvor utsøkt dekorasjonen på veggene er.
Michelangelos Pietà
Dette er et av Michelangelos viktigste skulpturverk sammen med David, men etter min mening er det det mest sublime av de to. Det er en gripende fremstilling av Maria som holder Kristi lik i sorg. Du finner Michelangelos Pietà rett etter inngangen til basilikaen, i det første kapellet til høyre.
Bronsestatue av Sankt Peter
På høyre side av midtgangen i basilikaen finner du en bronsestatue fra middelalderen, en av de få som er bevart fra denne perioden. Mange av dem som besøker Peterskirken legger ikke merke til denne lille figuren, men de troende som pilegrimsvandrer til Den hellige stol gnir og til og med kysser foten hans når de ankommer, slitt etter århundrer.
Baldakinen
Denne strukturen, som støttes av fire søyler, er et verk av Gian Lorenzo Bernini, den viktigste arkitekten og billedhuggeren i barokken, og fungerer som baldakin over basilikaens hovedalter, som er forbeholdt pavemessen. Alteret er bygget over Sankt Peters grav og er det symbolske og åndelige hjertet av Peterskirken.
Kuppelen
Påbegynt av Michelangelo og fullført av Giacomo Della Porta, ble kuppelen til Peterskirken tenkt som den høyeste representasjonen av kristendommen. Inne i kuppelen finner du to inskripsjoner på latin, den ene lyder: «Du er Peter, og på denne klippen vil jeg bygge min kirke. Jeg vil gi deg nøklene til himmelriket.» Den andre er viet til pave Sixtus V.
Når det gjelder oppstigningen til kuppelen, kan du klatre både til den indre og den ytre kuppelen, hvorfra du har en av de beste panoramautsiktene over Roma. Du kan også se Michelangelos fresker og inskripsjonene på nært hold. Inngangsprisen til kuppelen er 10 € for å ta heisen eller 8 € hvis du går opp de over 500 trappetrinnene som fører til toppen.
Gravkammeret til Alexander VII
Dette verket med trekantet struktur, så typisk for barokken, er en praktfull samling allegoriske figurer som omgir et bilde av pave Alexander VII, som kneler og ber ydmykt over dødens likklede, som er avbildet med en tom timeglass. Noe som spesielt imponerte meg ved dette gravkammeret, i tillegg til den praktfulle teatraliteten, er den skulpturelle behandlingen av likkledet.
Museo del Tesoro
Hvis du har litt tid til overs og er spesielt interessert i Vatikanets ikonografi, anbefaler jeg deg å besøke sakristiet og skattkammeret, hvor du kan se kors, pavelige klær, juveler og relikvier. Inngangen koster 5 € for voksne og 3 € for barn opp til 12 år.
Vatikanets grotter
Når du er ferdig med besøket i basilikaen, kan du følge skiltene til Vatikanets grotter, en rekke underjordiske gallerier hvor flere paver, blant annet Johannes Paul II, er begravet. Du kan se et gullbelagt alter over Sankt Peters grav, rett under hovedalteret og baldakinen. Her forteller jeg deg hvordan du kan besøke Vatikanets katakomber, krypter og nekropolis.
Hvor lang tid trenger du for å besøke Peterskirken?
Hvis du blir med på en omvisning i Peterskirken og kuppelen, vil du bruke omtrent 1 time og 45 minutter på å se kirken. Hvis du går på egen hånd, kan du tilpasse besøket etter eget ønske, men regn med at du likevel vil trenge omtrent 60 minutter på å se hele kirken og stoppe ved de viktigste verkene, som baldakinen og Moses.
Hvis du ønsker å besøke nekropolen, kan det hende du trenger en time ekstra, og hvis du også har tenkt å gå opp i kuppelen, må du regne med at besøket vil ta et par timer ekstra, slik at du har nok tid til å gå opp, beundre utsikten og deretter gå ned igjen.
Hvordan komme opp i kuppelen på Peterskirken?
Du kan gå opp til kuppelen i Peterskirken til fots eller ved å kombinere en del av veien til fots med en del i heis. Oppstigningen er ikke egnet for alle (det er steder hvor trappen blir smal og kan gi en litt klaustrofobisk følelse), men jeg kan forsikre deg om at utsikten er verdt det.
Når det gjelder hvordan du får tak i billetter til kuppelen, må du være oppmerksom på at du ikke kan kjøpe dem på internett. Du må kjøpe dem inne i selve kirken for 8 € (hvis du går opp) eller 10 € hvis du foretrekker å bruke heisen på den tilgjengelige strekningen. Uansett, ta sjansen, for nå som du har kommet så langt, kan du nyte den beste utsikten over byen fra et av de flotteste monumentene i Roma, og det vil bli et av minnene du tar med deg fra Roma.
Hvordan se pavens graver i Peterskirken?
Du kan også bestille en guidet tur til Peterskirken og pavegravene, som ligger i kjelleren under Peterskirken. De er delt inn i to nivåer: den første galleriet, på -1, består av flere mausoleer og graver til forskjellige paver. Dette besøket er gratis, og du kan få tilgang til dette galleriet fra innsiden av kirken.
Hvis du foretrekker å gå inn i nekropolen og besøke blant annet Peterskrypten, må du være oppmerksom på at antall besøkende er svært begrenset (maksimalt 250 personer per dag), og du må sende en forhåndssøknad via e-post med opplysninger om de besøkende som ønsker å delta.
Du finner alle detaljene i min guide om Vatikanets katakomber, pavens krypter og nekropolen i Peterskirken.
Hva er åpningstidene til Peterskirken?
Når du skal bestille besøket ditt til Vatikanet, må du huske at Peterskirken er åpen hver dag, mandag til fredag, mellom kl . 07.00 og 19.00. Om vinteren, fra oktober til mars, stenger den en time tidligere, kl. 18.00.
Vær oppmerksom på at åpningstidene kan endres under religiøse høytider eller spesielle gudstjenester, så jeg anbefaler at du sjekker dette nøye før du planlegger besøket ditt hvis du reiser i julen eller påsken.
Kan man gå til messe i Peterskirken?
Ja, det kan man, selv om den hellige messen ikke feires av paven, bortsett fra på helt spesielle anledninger, som jul eller påske.
- I løpet av uken er messetidene som følger: 9:00 / 10:00 / 11:00 / 12:00 / 17:00.
- På helligdager er messetidene som følger: 9:00 / 10:30 / 11:30 / 12:15 / 13:00 / 16:00 / 17:30.
Vil jeg få se paven i Peterskirken?
Det er ganske vanskelig å tilfeldigvis møte paven i basilikaen. Hans messetider og offentlige audienser er ganske strenge, og han er aldri spontant i basilikaen med mindre det er en spesiell messe, som midnattsmessen eller påskemessene.
Men hvis du har lyst til å se paven i egen person, kan du alltid bestille billetter til pavens audiens, Angelus eller onsdagens velsignelse. Disse arrangementene finner alltid sted på Petersplassen og er vanligvis åpne for alle, men for å komme inn på plassen må du normalt gjennomgå visse sikkerhetskontroller.
Hvordan bør du kle deg for å besøke Peterskirken?
Når du bestiller besøket til Peterskirken, må du huske at siden det er et religiøst tempel, krever kirken at både menn og kvinner har dekket knær og skuldre. Glem korte shorts, tank-topper eller topper , og for kvinner er det også nødvendig å dekke brystpartiet. Hvis du vil, kan du lese noen tips for å forberede besøket til Vatikanet i denne artikkelen.
Hva mer kan jeg se i Vatikanet?
En av tingene du må se og gjøre i Roma er å besøke Vatikanet. Her er en liste over alt du må se og gjøre i Vatikanet. La oss begynne med det viktigste. Du kan ikke dra uten å besøke Sixtinske kapell og Vatikanmuseene.
- Besøk Sixtinske kapell: Med verdens mest kjente freskomalerier av Michelangelo på taket , er dette en av de største attraksjonene i Vatikanstaten. Du kan besøke det på egen hånd eller få mest mulig ut av det ved å bli med på en guidet tur med en erfaren og profesjonell guide. Du trenger minst to timer for å se resten av Vatikanmuseene og beundre deres skjønnhet. Her forteller jeg deg hvordan du får tak i billetter til Sixtinske kapell.
- Besøk Vatikanmuseene: I tillegg til Peterskirken er det absolutt verdt å besøke Vatikanmuseene, hvor Sixtinske kapell ligger. Det finnes forskjellige alternativer for å besøke dem, siden du kan kjøpe billetter til Vatikanet og besøke museene på egen hånd ved å bestille en audioguide, eller du kan bestille en guidet tur i Vatikanet på spansk for å få mest mulig ut av turen din gjennom de mest populære galleriene i kunstverdenen.